[ad_1]

حمزه بروجنی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که تعداد زندانیان با محکومیت مربوط به مهریه در سال گذشته ۱۸۶ نفر بود، در حال حاضر این رقم به ۳۳ نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: اگر برای دادگاه محرز شود که فردی تمکن پرداخت یکجا یا اقساطی مهریه را ندارد، بازداشت نمی‌شود و در زندان ماندن چنین فرد نیازمندی ثمری ندارد.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی تربیتی آذربایجان غربی ادامه داد: کاهش تعداد زندانیان مهریه با تدبیر مراجع قضایی در فرصت قانونی براساس شرایط اقتصادی و تلاش مسوولان و مددکاران زندان ها و ستاد دیه  رقم خورده که اقدامی قابل تحسین است.

بروجنی بیان کرد: مهریه حق مسلم زوجه و قرض زوج بوده و به طور حتم باید پرداخت شود اما فقط محکومان مهریه ای که تمکن مالی دارند و این وضعیت مالی برای قضات دادگاه خانواده محرز شده و حتی پیش قسط مهریه را بنا به دلایلی پرداخت نمی کنند، در زندان ها تحمل حبس می کنند.

وی اظهار کرد: مسوولان و مددکاران زندان به صورت مستمر و روزانه وضعیت این تعداد از زندانیان نیازمند محکوم مهریه را بررسی و در صورت احراز شرایط  نیازمندی و گزارش عدم توان پرداخت حتی پیش قسط مقرر شده در حکم تقسیط مهریه با تکمیل پرونده تحقیقی آنان را برای مساعدت به ستاد دیه استان معرفی می کنند.

به گزارش ایرنا، زندانیان مهریه بزرگترین سهم را در زندانیان جرایم مالی در اختیار داشتند که این روند با تدابیر قضایی تغییر یافته است.

[ad_2]

Source link