عراق: گفت وگوی راهبردی با آمریکا سرآغاز نشست های بعدی خواهد بود

[ad_1]

«احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت که هیات عراقی به سرپرستی معاون ارشد وزیر،  «عبدالکریم هاشم» در چارچوب توافق راهبردی سال 2008 از طریق ویدیو کنفرانس با هیات آمریکایی گفت و گو کرد.
وی افزود: “نخستین دور گفت و گوی راهبردی بین عراق و آمریکا شاهد مباحث در باره روابط اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی بین دو کشور بود.”
سخنگوی وزارت امور خارجه عراق ادامه داد: ” دو طرف بر تحکیم روابط عراق و آمریکا در دولت جدید به ریاست مصطفی الکاظمی تأکید کردند.”
الصحاف بیان کرد که این گفت و گو سرآغاز مجموعه گفت و گوهای راهبردی دیگر با این امید است که در صورت فراهم شدن شرایط مناسب، نشست بعدی به طور مستقیم در واشنگتن برگزار شود.
دولت عراق و آمریکا بامداد جمعه با انتشار بیانیه مشترکی در خصوص گفت‌وگوهای راهبردی میان دو کشور که عصر پنجشنبه برگزار شد، بر کاهش نیروهای آمریکایی از عراق تأکید کردند.
در متن این بیانیه مشترک آمده است: بر اساس توافق‌نامه چارچوب راهبردی روابط دوستی و همکاری سال ۲۰۰۸ منعقده میان جمهوری عراق و ایالات متحده آمریکا، بحث‌های این نشست از طریق جلسات ویدئو کنفرانس میان دو طرف به نمایندگی از عبدالکریم هاشم مصطفی معاون وزیر امور خارجه عراق و دیوید هیل به نمایندگی از دولت ایالات متحده آمریکا برگزار شد و موضوعاتی از قبیل امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، موضوعات سیاسی و روابط فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بیانیه می افزاید: دو کشور بار دیگر بر اصول توافق‌نامه چارچوب راهبردی سال ۲۰۰۸ تأکید کردند. همچنین ایالات متحده آمریکا بار دیگر بر احترام خود به حاکمیت عراق، تمامیت ارضی و تصمیمات صادره از سوی مقامات قانونی و اجرایی این کشور تأکید کرد.

[ad_2]

Source link