سماور گازی و برقی


خانواده روسی
عکس توسط سرگئی ولادیمیروف
CC-BY-2.0
سماورها و نوشیدن چای عنصر ضروری فرهنگ روسیه است. در روسیه مدرن ، از سماورها به ندرت برای جوشاندن آب چای استفاده می شود همانطور که در ابتدا در نظر گرفته شده بود ، با این وجود بسیاری از خانواده ها سماور را در جشن های تعطیلات در مرکز جدول قرار می دهند. رزرو افتخار مکان برای یک سماور در سفره جشن هر دو ادای احترامی است که روسها به اجداد خود می بخشند و مراسمی که مظهر مهمان نوازی خونگرم است.

سماور چیست؟
سماور وسیله ای است که به طور سنتی برای گرم کردن و جوشاندن آب برای چای استفاده می شود. کلمه سماور در روسی از “сам” به معنی خود و “варить” به معنی جوش به دست آمده است. این نام را می توان آزادانه به انگلیسی به عنوان “دیگ بخار” ترجمه کرد. سماورها از فلز ساخته شده اند و از یک ظرف بزرگ به شکل اورن و یک لوله فلزی تشکیل شده که به طور عمودی از وسط عبور می کند. برای جوشاندن آب درون یک سماور ، لوله پر از سوخت جامد مانند مخروط کاج ، ذغال سنگ و تراشه های چوبی است که آتش گرفته شده است. یک گلدان چای کوچک برای دم کردن کنسانتره چای استفاده می شود. گلدان چای اغلب در بالای سماور قرار داده می شود تا با عبور از هوای گرم ، گرم شود.

با ریختن کنسانتره چای در یک فنجان و رقیق کردن آن با آب جوش ، چای سرو می شود. آب از طریق یک شیر آب در پایه ظرف فلزی آزاد می شود. سماورها یکی از اولین لوازم خانگی روسیه بودند. خانواده ها و میهمانان در یک میز بزرگ شام نشسته اند تا با اوقات فراغت صحبت کنند و درباره آخرین اتفاقات هنگام نوشیدن چای داغ صحبت کنند.

سماور چیست که آواز می خواند؟
مردم روسیه معتقد بودند كه سماور روح دارد. این اعتقاد عمدتاً بر این اساس بود كه سماورها هنگام گرم كردن با سوخت ، صداهای مختلفی تولید می كردند. شکل بدن سماور آکوستیک شگفت انگیز را به خود اختصاص داده و آب وقتی که به جوش آورده می شود صداهای عجیب و غریب ایجاد می کند. این معمول بود که بگوییم “یک سماور آواز می خواند” (самовар поёт).

چه کسی سماور را اختراع کرد؟
قدیمی ترین سفالگری مانند سماور مانند در جمهوری آذربایجان یافت شد. سن آن 3700 سال بود که تقریباً 1700 سال سن از یک سماور کشف شده در مصر پیرتر است. وسایلی مشابه در چین یافت شد اما از آنها برای تهیه چای استفاده نشده بود.

تولا روسیه
تولا ، روسیه. نقشه توسط Marmelad CC-BY-2.5
در روسیه ، اولین سماور مس در سال 1778 توسط برادران لیسیتسین در تولا ساخته شد ، شهری که به دلیل کارگران فلزکاری و سلاح سازان شناخته شده است. طی 70 سال اول ، تعداد زیادی از سازندگان سماور در طولا سالانه 120 هزار سماور تولید می کردند. سماورها عمدتاً از نیکل و مس ساخته می شدند و توجه ویژه ای به جزئیات داشت. دستگیره ها و شیر آب را می توان به صورت تاک یا پنجه اژدها درست کرد ، در حالی که می توان بدن سماور را با دست حک کرد.

فرآیند ساخت سماور از 12 مرحله تشکیل شده بود که استادان جداگانه در هر مرحله از تولید تخصص داشتند. جالب اینجاست که جمعیت کل روستا می تواند متخصص در ساخت یک عنصر واحد مانند دستگیره های سماور باشد. مونتاژ نهایی و پیرایش سماورها در کارخانه ها انجام شد. تا اوایل قرن بیستم ، حدود 170 مدل مختلف سماور وجود داشت. سماورها با وزن فروخته می شدند – هر چه سماور سنگین تر باشد قیمت آن بالاتر است.

ضرب المثل های سماور
امروزه تولا به عنوان مرکز تاریخی تولید سماور شناخته می شود. یک ضرب المثل روسی وجود دارد – Ту́лу со свои́м самова́ром не е́здят ، به این معنی که “شما یک سماور را به طولا نمی برید”. از آن به همان معنای “برای آوردن زغال سنگ به نیوکاسل” استفاده می شود.

سماور

سماورها در روسیه مدرن
کارخانه های مدرن سماورهای عتیقه و برقی تولید می کنند. مدل های سنتی بیشتر به عنوان سوغات خریداری می شوند. سماورهای برقی به جای لوله سوخت از یک عنصر گرمایش برقی استفاده می کنند. سماورهای برقی به همان هدف کتری برقی خدمت می کنند و به راحتی در هر خانه خانگی در روسیه قابل استفاده است.

اگر قصد بازگشت یک سماور ساخته شده در روسیه را دارید تا به کشور خود بازگردید ، به یاد داشته باشید که سماورهای روسی مطابق با استانداردهای برقی روسیه ساخته شده اند. روسیه دارای 220 ولت برق و یک برق مختلف است. در مورد امکان استفاده از چنین سماور در کشور خود نیاز به مشاوره با سازنده دارید. چه از آن برای جوشاندن آب استفاده کنید یا نه ، یک سماور روسی همیشه یک سوغات عالی یا یک عنصر دکوراسیون منزل درست می کند.

سماورهای روسی

امروز چندین موزه به “دستگاه چای روسی” اختصاص داده شده است. مشهورترین موزه مجموعه خصوصی میخاییل بورشف است که بیش از 400 سماور دارد. اگر می خواهید شگفتی های مربوط به هنرهای عامیانه روسیه را بیشتر کشف کنید می توانید به موزه آنلاین سامووار به آدرس http://www.samovaroff.net/ مراجعه کنید (این سایت فقط به زبان روسی موجود است).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>