دامنه چیست و چگونه ثبت شده است؟

به محض اینکه تصمیم به راه اندازی یک سایت گرفتید ، یکی از اولین کلماتی که می شنوید دامنه است (دامنه ای در ایران به عنوان دامنه یا دامنه نیز شناخته می شود.) شما ممکن است ثبت دومین com ابتدا فکر کنید که چیزی پیچیده است؛ اما اصلاً اینگونه نیست.

شما تقریباً هر روز در دنیای اینترنت با دامنه ها سر و کار دارید. شما آن را تا الان نمی دانید. در ادامه تعریف صحیح از دامنه ها را برای شما بیان خواهیم کرد و تمام ویژگی های مهم دامنه ها را برای شما تعریف خواهیم کرد. البته ما دو مقاله دیگر را نیز در وبلاگ پورتال برای شما آماده کرده ایم که می توانید پس از تکمیل این مقاله به آنها مراجعه کرده و اطلاعات خود را تکمیل کنید:

چگونه دامنه خوبی برای سایت خود انتخاب کنیم؟
افزونه های دامنه مختلف را بشناسید!
دامنه چیست؟
برای یافتن فروشگاه ، شرکت یا حتی خانه خود به یک آدرس منحصر به فرد برای دیگران نیاز دارید. وب سایت یا فروشگاه آنلاین شما نیز باید دارای آدرس باشد. دامنه همان آدرس وب است. آره! همان URL هایی که برای باز کردن سایتی در اینترنت وارد می کنید. به عنوان مثال ، آدرس وب سایت گوگل www.google.com است و آدرس وب سایت ما www.portal.ir است.

وقتی مستقیم سایتی وارد می کنید ، دامنه یا آدرس اینترنتی آن سایت را در نوار بالای مرورگر خود وارد می کنید. در تصویر زیر می توانید دقیقاً بخشی از قسمت نمایش دامنه را مشخص کنید.

چند نکته در مورد دامنه ها

اکنون که می دانیم دامنه چیست ، بیایید کمی بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. در ادامه ویژگی ها و نکات مهم در مورد دامنه ها را برای شما بیان خواهیم کرد.

دامنه ها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند
اولین چیزی که باید بدانید این است که دامنه ها از دو بخش تشکیل شده اند:

Domain Name: این نامی است که شما برای سایت خود انتخاب می کنید. شما هیچ محدودیتی در انتخاب نام ندارید. تنها نکته این است که نام شما باید ترکیبی باشد. البته ، شما می توانید کلمات را با یک تکه جدا کنید (-).
برنامه های افزودنی: افزونه های مختلف زیادی برای ثبت دامنه در اینترنت وجود دارد. هر یک از این پسوندها معنای خاصی دارند. به عنوان مثال ، پسوند ir به این معنی است که سایت شما ایرانی است. پسوند com مخفف تجارت و به معنای سایت تجاری است. پسوندهای دیگر هرکدام معنای خاص خود را دارند.
در اینجا توصیه می کنم برای آشنایی با انواع برنامه های افزودنی دامنه ، به همان مقاله ای که در ابتدای مقاله اشاره کردم مراجعه کنید (با پسوندهای مختلف دامنه را بشناسید!).

ما در بخش قبلی نمونه ای از سایت خود را برای شما آورده ایم. همانطور که ممکن است متوجه شده باشید ، نام دامنه سایت ما پرتال و پسوند آن ir است.

هر دامنه منحصر به فرد و منحصر به فرد است
نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که دامنه ها اختصاصی هستند. به عنوان مثال ، همان آدرس portal.ir به نام ما ثبت شده است و بنابراین ما صاحب آن به حساب می آییم. بنابراین هیچ کس دیگری نمی تواند این ترکیب خاص را به نام خود ثبت کند. با این وجود ممکن است آدرسی مانند portal.net خالی باشد و ممکن است ثبت نام کند.

دامنه ها سالانه خریداری می شوند

خرید دامنه سالانه است. این بدان معناست که وقتی یک دامنه را ثبت می کنید (که اصلاً دشوار نیست و ما در پایان مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد) ، شما این کار را برای مدت زمانی مشخص انجام می دهید. به عنوان مثال به این معنی است که شما آن را برای یک سال یا چند سال خواهید داشت و پس از این مدت ، اگر دوباره آن را تمدید نکنید ، دیگران می توانند این دامنه را برای خودشان بدست آورند.